• Slider
  • Slider

Tınaztepe Obezite Merkezi

Obezite, son yıllarda Ülkemizde ve tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak ele alınmaya başlanmıştır. Çünkü Obezite,  kişiyi fiziksel görünüşten hoşnut olmama ve psikososyal etkileri dışında kalp hastalıkları, hipertansiyon, dislipidemi, şeker hastalığı, inme, safra kesesi hastalıkları, kas ve eklem rahatsızlıkları,  osteoartrit, uyku apne sendromu ve bazı tür kanserlerin sıklığını arttıran, yaşam süresini kısalttığı bilinen, önemli bir hastalıktır. Özel Tınaztepe Hastanesinde, obezitenin medikal ve cerrahi tedavisi hâlihazırda yıllardır yapılmaktaydı. İzmir Tınaztepe Üniversitesinin kurulması ile genişleyen sağlık kadromuz, bilimsel yaklaşımımız ve yeni vizyonumuz ile Tınaztepe Obezite Merkezi’ni kurarak, daha etkili ve kaliteli bir sağlık hizmeti kalitesini vermeyi amaçladık. 

Obezitenin cerrahi tedavisinin tarihi yaklaşık 60 yıl öncesine dayanmakla beraber,  Laparoskopik cerrahini gelişmesi ile birlikte son 30 yıldır hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir. Cerrahi tedavide kullanılan başlıca yöntemler:

1-) Sleeve gastrektomi  

2-) Gastrik Bypass

3-)  Biliopankreatik diversiyon ‘dur.

Bu yöntemler arasında sleeve gastrektomi, ameliyat tekniğinin daha kolay olması, vitamin ve mineral eksikliklerinin daha az görülmesi, daha az komplikasyon oranları nedeni ile bir çok cerrah tarafından daha çok tercih edilen yöntem olmuştur. Sleeve gastrektomi ameliyatı sonrası kilo kaybı ilk üç ay daha hızlı olmakta ve birinci yılın sonunda yaklaşık %60-67 oranında kilo kaybı sağlanabilmektedir. Günümüzde tedavinin başarılı kabul edilmesi için fazla kiloların %50’den fazlasının kaybedilmesi yeterlidir.

Obezite ameliyatları sonrasında hasta, diyetisyen önerileri doğrultusunda sık ve az öğünler halinde beslenmelidir.  Hastanın aldığı gıda miktarı azalacağı için ameliyat yöntemi ile de ilişkili olarak ciddi vitamin mineral eksiklikleri, ciddi kas kaybı, yanlış beslenmeye bağlı karın ağrısı ve kusma gibi sindirim problemleri olabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası mutlaka diyetisyen takibinde olmalısınız. Beslenme programınıza ek olarak bir süre vitamin ve protein desteği almanız gerekmektedir.   Ameliyat sonrası diyetisyen takibinde olmanız, ameliyat başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.