Saç Ekimi Konusunda Merak Edilenler

Plastik Estetik Saç Ekimi

Saç Ekimi Konusunda Merak Edilenler

Plastik ve Estetik Saç Ekimi

Günümüzde birçok kişi saç dökülmesi, azalması ve kırılması gibi çeşitli sorunlar ile karşı karşıya gelmektedir. Farklı nedenleri olan saç dökülmesi ve azalması sorununa plastik cerrahi saç ekimi ile çözüm bulmaktadır. 

Saçlarımız Neden Dökülüyor?

Saç dökülmesinin en başta gelen nedeni genetiktir. Ancak başka faktörler de rol oynayabilir. Çevresel koşullar (hava kirliliği, duman, tozlu ortam vb.), yetersiz ve dengesiz beslenme, stres ve üzüntüler tüm vücut sağlığını, bağışıklık sistemini bozar ve saç dökülmesine neden olur. Tiroit bezinin iyi çalışmaması cansız, kuru saçlara ve sonunda saç dökülmesine yol açabilir. Saçlı deri hastalıkları, doğum sonu dönemi, menopoz ve menopoz sonrası dönem, diyabet, beslenme bozuklukları, çeşitli ilaçlar, anemi (kansızlık), sistemik hastalıklar (kanserler, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları), mekanik işlemler (sık fön çekilmesi, kötü fırçalama, saçları çok sıkı toplama), kimyasal işlemler (bazı şampuanlar, boya, perma, renk açma işlemleri), deniz suyu, güneş ışınları, havuz sularındaki klor da saç dökülmelerine sebep olan diğer faktörlerdir. Mevsimsel dökülme adı verilen saç dökülmesi, özellikle bahar aylarında, daha çok da sonbaharda artmaktadır. 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda kabul gören yöntem FUE tekniğidir. Burada kişinin saç dökülmemiş bölgelerinden verici alan belirlenir. Bu alan işlem için temizlenip, hazırlandıktan sonra uygun durumdaki saç kökleri tek tek mikro motor kullanılarak toplanır. Tüm kıl kökleri toplanıldıktan sonra bunların ayrılma işlemine geçilir. Yine tek tek tüm köklerin ayrılmasından sonra ise ekim işlemi yapılmaktadır. Ekim işlemi için öncelikle alıcı alanda dikkatli bir şekilde kanallar açılır. Kanallar saçların çıkma yönüne göre ayarlanır. Saç ekimi, yara izi sebebiyle saç kaybının olduğu bölgeler için de uygulanabilmektedir. Bunun yanında sakal veya kaş kayıpları gibi durumlar söz konusu olduğunda da saç ekimi uygulamaları tercih edilebilmektedir. 

Saç Ekimi Zor Bir İşlem mi?

Saç ekimi operasyonları aynı gün içinde tamamlanır. Saç kökü ekim sayısına göre 3-8 saat süren bir işlemdir. Lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için, ne operasyon esnasında, ne de operasyon sonrasında bir ağrı, sızı ya da acı hissi duyulmamaktadır. Yine de ameliyat sonrasında birkaç gün rahatlatıcı ilaçlar verilir. İşlem sırasında hastanın film izleme, tablet bilgisayar kullanma vb. imkanları olduğu için bu süreç düşünüldüğünden çok daha rahat geçmektedir.

Vücudun sadece belli yerlerinde ortaya çıkan bölgesel yağlanma ise kişinin sosyal Bölgesel incelmede aktif egzersizler ve pasif- jimnastik etkili yöntemlerdir. Seanslar içinde incelme sağlanır. Daha etkili bir yöntem ise günümüzde popüler olan LPG Endermologie'sidir. Bu yöntem emme ve dönme hareketlerini birlikte kullanarak deri ve deri altı dokulara negatif basıncın uygulandığı bir masaj metodudur. 

Yaş Sınırı Var mı?

Saç ekimi operasyonları 20 yaşını doldurmuş olan, kadın- erkek sağlıklı herkese yapılabilmektedir.

Saç Ekiminden Sonra Neler Değişecek, Doğal Görünüm Olacak mı?

Saç ekiminden sonra, kıl köklerinin yerleşmesi ve damarlanmasından sonra doğal görünümlü, dolgun ve yoğun saçlara kavuşulur. Fakat her zaman tek seansta sonuca ulaşılamayabilir. Saçları çok seyrek veya hiç olmayan kişilerde 2-3 seansa kadar ekim yapılabilmektedir. Saç ekimi operasyonu sonrası, tutan saç kökleri normal saç kökleri gibi yaşar ve kıllar büyür. İlk başta ekilen kıllarda dökülme olsa da, sonradan asıl saç kılları çıkmaya başlar ve doğal olarak büyür. Saç ekimi, uzman kişiler tarafından yapıldığı sürece; ekilen saçlar son derece doğal bir şekilde uzamaktadır. Hatta kişi söylemediği takdirde, kendisini tanımayan bir kişi herhangi şekilde bir operasyon gerçekleştiğini anlayamayacağı doğallıkta duracaktır. 

Ekim Sonrası Bakımı Nasıl Yapacaksınız?

Saç ekimi sonrasında ertesi gün pansuman ve kontrol yapılır; antiseptik solüsyonla bakım yapılır ve bandaj çıkarılır. Saç ekimi sonrası süreçte yıkamanın nasıl olacağı hastaya anlatılır. Genellikle ilk yıkama için 3’üncü gün beklenilmektedir. 2’nci hafta sonunda hasta kendi şampuanı ile normal yıkamaya dönebilir.
Saç ekimi yapılan bölge açıkta kalacağından 1 hafta süre ile bölgeyi dış temastan ve travmalardan korumak gerekir. Bunu sağlamak için sırtüstü yatmak ve bölgeyi çarşaf, yastık vb. temaslardan sakınmak gerekir. Yarı oturur durumda uyumak bu süreçte iyi bir çözümdür. Bölgenin kaşınmaması ve elle temastan kaçınılması gerekir. Operasyon sonrasında kaşıntı gidermek için bir sprey kullanılabilir.