Yaz Aylarında Kalbinize Dikkat!

Sıcak Havalarda Kalp Sağlığı

Yaz Aylarında Kalbinize Dikkat!

Kardiyoloji Bölümü-Doç. Dr. Efe Edem

Hava sıcaklıklarının artması, ilkbahar ve yaz aylarına geçiş özellikle kalp hastaları açısından bazı risklere neden olmaktadır. Sıcaklıkların artması ile beraber vücutta su ve tuz kaybı görülmektedir. Kandaki su bileşenin kaybı kanın akışkanlığını bozmakta ve daha kolay pıhtılaşabilir hale getirmektedir. Kandaki bu göreceli pıhtılaşma artışı normal insanlarda rahat bir şekilde tolere edilebilirken, risk faktörleri taşıyan (şeker hastalığı, sigara, aile öyküsü, vb…) veya bilinen kalp damar hastalığı olan bireylerde bu durum kalp krizlerinin görülme oranında artışa neden olmaktadır.

Yaz aylarında terleme ile beraber vücutta su kaybı oluşur. Eğer günlük yeterli miktarda sıvı tüketilmezse bu durum damarda dolaşmakta olan kan hacminin azalmasına neden olur. Kan hacminin azalması böbrek fonksiyonlarını bozar. Bununla beraber kan hacminin azalmasına yanıt olarak böbreküstü bezlerinden salgılanan hormon düzeylerindeki artış ani tansiyon yükselmelerine ve kalp yetersizliği semptomlarının artmasına neden olmaktadır.

Özet olarak, yaz aylarında kalp sağlığımızı korumak için öncelikle ağır yemeklerden ve aşırı alkolden uzak durmalıyız. Günde 2- 2.5 litre su tüketmeye özen göstermeliyiz. Tatile gidecek olan kalp hastalığına sahip bireyler, tatile çıkmadan önce mutlaka bir kalp doktorunu ziyaret edip tedavilerinde yaz aylarına uygun olacak şekilde gerekli değişiklikleri yaptırmalıdırlar. Bilinen kalp damar hastalığı olan bireyler sıcak günlerde mümkün olduğu kadar serin yerlerde kalmalıdırlar ve göğüs ağrısı şikayetleri olursa en yakın acil servise başvurmalıdırlar.