Pandemi Döneminde Kaygı İle Başa Çıkmak

Pandemi Döneminde Kaygı İle Başa Çıkmak

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde Koronavirüs ile mücadele içerisindedir. Özellikle virüsün ülkemizde görülmesiyle birlikte oldukça zorlu bir sürece girmiş bulunuyoruz. Online eğitime geçilmesi, iş yerlerinin kapatılması, sosyal izolasyon gibi aldığımız hayati önlemler günlük hayattaki rutinlerin değişimini getiriyor. Dolayısıyla belirsizliğin olduğu olağandışı bir süreçten bahsediyoruz. Belirsizlik beraberinde kaygı, öfke, mutsuzluk, umutsuzluk gibi duyguları da getirebilir. Öncelikle bilmemiz gereken olağan dışı bir süreç olmasına rağmen hissettiğimiz tüm bu duyguların olağan olduğudur. Önemli olan, duygularımızın günlük hayatı devam ettirmeyi engellememesidir. 

 

Nelere Dikkat Edilmeli?

İçinde bulunduğumuz bu süreci, psikolojik olarak daha rahat atlatabilmek adına dikkat etmemiz gereken noktalar;

  • Sürecin gidişatı, kendimiz dışındaki kişilerin sürece uyumu gibi durumlar kontrolümüzde değildir. Kontrolümüz dışındaki olaylara, kişilere odaklanmak ise kaygının artmasına neden olacaktır. Bunlar yerine kendi aldığımız önlemlere odaklanmak ‘önlemimi aldım ve güvendeyim’ mesajını verecektir.

  • Egzersiz yapmak, uyku ve yeme düzeninin oluşturulması gibi günlük rutinler önemlidir. Bu koşullar içerisinde olabildiğince rutin oluşturmak, sürece uyumu daha sağlıklı bir hale getirecektir.

  • Kitap okumak, resim yapmak, film izlemek, müzik dinlemek gibi yapmaktan keyif aldığımız aktivitelerle zihnimizi dinlendirmek fayda sağlayacaktır.

  • Sosyal ilişki kurmak en temel ihtiyaçlarımızdan birisidir. Sevdiğimiz kişilerle görüntülü konuşmak, iletişimde olmak bu ihtiyacımızı karşılamak adına iyi bir yol olabilir.

  • Karantina sürecini ailemiz ile geçiriyorsak aile bireyleri ile birlikte oyunlar oynamak, güzel anılardan bahsetmek, salgın dışındaki şeylerden konuşmak iyi gelebilir.

  • Yeni şeyler öğrenmek, denemek, daha önce fırsat bulamadığımız için yarıda bıraktığımız şeyleri tamamlamak üretkenliğimizin devam etmesini sağlayarak sürece uyumumuzu kolaylaştıracaktır.

  • Bu süreçte birçok bilgi kirliliği olabilmekte. Bunların önüne geçebilmek adına Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir kaynaklardan süreci takip etmek faydalı olacaktır. 

  • Her an salgın ile ilgili haberleri takip etmek kaygıyı daha da artıracaktır. Gün içerisinde haberlere ayırılan süreyi azaltmak ve uyumadan önce salgın haberlerini takip etmemek faydalı olacaktır.

 

Birçok kısıtlamayı gerektiren bu zorlu sürecin, alacağımız önlemler ile üstesinden gelebileceğimiz geçici bir süreç olduğunu unutmamak gerekir. Sadece biraz sabır. 

Herkese sağlıklı günler dilerim.

 

Seren SUNER

Uzm. Klinik Psikolog